Congratulations to:
These Fayette County Students who received awards at National History Day in Kentucky:
Siiri Ensmann of Winburn Middle School, Outstanding Political History Award.
Andrew Snow of Leestown MIddle, Outstanding Sports History Project.
Layth Rahman and Yasin Kahn, Winburn Middle, first place, Junior Group Website.
Liam Demann of Winburn Middle, first place, Junior Individual Website
Alexander Stumbur, Winburn Middle, first place, Junior Individual Exhibit.
Becca Arsmtrong, Lafayette High School, first place, Senior Individual Exhibit.
Kimra Cole, named President and Chief Operating Officer of Columbia Gas of Kentucky.
Jenny Dixon, hired as Education and Real Estate Industry Coordinator for Kentucky REALTORS.
Those awarded honorary degrees by the University of Kentucky: Stephen B. Bright, Yvonne Giles, Jim Host, Howard Lewis, Reese Terry, Jr.
These winners of the University of Kentucky’s Patricia Brantley Todd Awards of Excellence in the School of Human Environmental Sciences: Jill Harris, Dawn Brewer and Amy Kostelic.
These first-place winners at the Technology Student Association’s 2019 state conference and competition:
Aidan Hall, Lexington Traditional Magnet, Dragster
Takumi Tarianto and Daryen Rodriguez Saucedo, LTMS, Problem Solving.
Megan Basham, Alayna Fraser, Asher Jack, Faith Summers and Kaycie Yockey, Southern Middle, Biotechnology
Megan Basham, Southen Middle, Career Prep
Caden Tobin, Southern Middle, CAD Foundations
Gabe Mattingly and William Allen, Southern Middle, Challenging Technology Issues
Megan Basham, Faith Summers, and Kaycie Yockey, Southern Middle, Children’s Stories
William Allen and Lucas Poynter, Southern MIddle, Coding
Faith Summers, Southern Middle, Digital Photography
Luke Jacobs and Dhruv Upreti, Southern Middle, Electrical Applications
Lucas Wright, Southern MIddle, Flight
Andrew Fraser, Brooks Theis, Bryce Schaffer, Davis Miller and Luke, Day, Southern Middle, Inventions & Innovations
Braxton Karl and Hope Meyers, Southern Middle, Junior Solar Spring
Luke Day, Andrew Fraser and Faith Summers, Southern Middle, Leadership Strategies
Owen Cornett, Elijah Eppley, Braxton Karl and Jack PredergastSouthern Middle, Medical Technology
Luke Jacobs, Caden Tobin and Dhruv Upreti, Southern Middle, Microcontroller Desibn
Asher Jack, Luke jacobs, Philip Lamartinier and Dhruv Upreti, Southern MIddle, Off the Grid
David Miller, Southern Middle, Prepared Speech
Hope Meyers and Philip Lamartiniere, Southern Middle, Structural Engineering
Dhruv Upreti, Gabe Mattingly and Philip Lamartiniere, Southern Middle, Tech Bowl
Luke Day and Andrew Fraser, Southern Middle, Technical Design
Emily Xiao, Paul Laurence Dunbar, Extemporaneous Speech
Wenbo Fan and Angela Wang, PLD, Forensic Science
Erin Stratton, Katie Pack and Alina Mueez, PLD, On-Demand Video
Alan Liao, Joey Ilagan and Simon Harris-Palmer, PLD, Video Game Design